DCSIMG
Projdi
stránku dolů

Red Bull
Letecký Den
Praha

22. Září 2013

Pražský vzdušný prostor nad Dvořákovým nábřežím ovládly v neděli 22. září vlastnoručně vyráběné kreativní konstrukce. Vítězem Red Bull Leteckého Dne, který se již potřetí uskutečnil v Praze, se stal tým Planet Expres. Moderátoři Tomáš Hanák, Jakub Kohák a Johnny Bravo svými vzletnými komentáři bavili po celý den nejen hvězdnou porotu, ale i přes 30.000 diváků na tribunách, mostech, nábřežích a dalších místech podél Vltavy.

Omlouváme se těm, kteří neměli místo a dobrý výhled. Děkujeme za super ulítlou neděli a brzy opět na viděnou na některé z našich akcí. Fotky a videa brzy na www.redbull.cz/leteckyden

Sleduj pravidelně redbull.cz pro inspirativní fotky a videa ze sportu a kultury.

Co je Red Bull Letecký Den?

Red Bull Letecký Den je jedinečná výzva pro všechny nadšené dobrodruhy,  kreativní konstruktéry i vzdušné snílky, kteří jsou odhodláni vznést se mezi polétavé tvory a zažít ten omamný několikasekundový pocit beztíže, než se se svým vlastnoručně zkonstruovaným strojem zřítí do vltavských vod.  Zvítězit nemusí posádka, která na svých křídlech doletí nejdál.

Hodnotí se dohromady tři kritéria: délka letu, kreativita leteckého stroje a předletová show na 6m vysokém můstku, který slouží jako letecká ranvej. Není divu, že od roku 1992, kdy se ve Vídni uskutečnila první kreativní vzdušná bitva, lákají Letecké Dny statisíce diváků po celém světě. Vždyť vidět naživo létající narozeninový dort nebo baletní soubor se člověku jen tak nepoštěstí.

Red Bull Letecký Den 2013

Novinky & Hry

25. Září 2013

Vyhlášení soutěže o digitální zrcadlovku

Čti více

22. Září 2013

Vítězem Leteckého dne je Planet Expres!

Čti více

22. Září 2013

Blog z Red Bull Leteckého Dne

Čti více

19. Září 2013

Skydivingová show odstartuje Red Bull Letecký Den

Čti více

18. Září 2013

Tomáš Hanák zve na Red Bull Letecký Den 2013

Čti více

12. Září 2013

Jak se připravují týmy na Letecký den?

Čti více

10. července 2013

Vybrali jsme 40 týmů, které uvidíš na Red Bull...

Čti více

7. května 2013

Red Bull Forager

Čti více

Létající Laboratoř

Čti více

Jaká jsou pravidla?

Bezpečnost

Red Bull Letecký den je akce, kterou si užijete, ať už z pódia nebo z velícího můstku svého létajícího stroje. I přesto je třeba dbát na několik bezpečnostních zásad, které by měl dodržovat každý z účastníků:

Budete se létat z 6m vysokého můstku do Vltavy, proto všichni, kteří budou v posádce musí mít na sobě vestu a helmu, kterou jim poskytnou organizátoři. 

Pilot nesmí být připoután k letadlu nebo být jinak uzavřený v kapsli či kokpitu, tak aby nemohl snadno uniknout. 

Každý tým je zodpovědný za bezpečný návrh a konstrukci svých letadel, stejně jako bezpečný návrh kostýmu, který nesmí bránit plavání.

Během akce nesmí být pilot ani posádka pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek, jinak bude diskvalifikován.

Pokud bude někdo během skoků zraněn nebo se bude cítit špatně, bude na místě oštřen záchranným týmem v místě akce. 

Konstrukce

Celý stroj by měl být navržen tak, aby plaval a po přistání do Vltavy se nepotopil. Používejte tedy především materiály, které se nadnášejí (dřevo, plast) a pokud použijete kovové komponenty, snažte se je připevnit k některé z nadnášející se části. (Omezte prosím používání polystyrénu - je prakticky nemožné jej uklidit a zabíji kachny) 

Čím lehčí vaše letadlo bude, tím lépe jej dostanete na odrazovou rampu a především pak ven z vody... Létající stroj může vážit maximálně 200kg.

Stroj nesmí být delší než 8metrů od špičky ke konci a širší než 8metrů od jednoho konce křídla po druhý (pokud nějaká křídla zamýšlíte). Vysoký může být maximálně 3metry.

U letounu je povolen pouze lidský pohon - žádné motory, vystřelovací rakety, baterie nebo napínací popruhy.

Dávejte pozor na ostré záhyby, vyčnívající hřebíky nebo drsné povrhy, které by mohly ohrozit zdraví někoho z posádky.

Co se týče kostýmů, nepoužívejte prosím žádné látky, které by mohly znečišťovat Vltavu.

Váš návrh musí být založený na vlastní produkci - nelze přestavovat kluzáky nebo lehká letadla. 

Nezapomeňte, že celý stroj i s pilotem pravděpodobně skončí ve vodách Vltavy. Rádi bychom proto předešli jakýmkoli nepříjemnostem a znečištění, tudíž materiály by měly být použity tak, aby se ve vodě nerozpouštěly a bylo možné celý stroj z vody vytáhnout a později zlikvidovat v běžném sběrném dvoře. 

Posádka

Posádka by může mít maximálně pět členů včetně pilota. Všichni členové týmu musí být starší 16 let (včetně).

Všichni členové musí být fit a nikdo by neměl mít vážnější zdravotní problémy, které by jej mohli ohrozit během letu.

Ti, kteří se zúčastní letu, musí být schopni uplavat alespoň 100 metrů a musí mít na sobě vestu a helmu, kterou jim poskytnou organizátoři. 

Často kladené dotazy

Zde naleznete odpovědi na často kladené dotazy.

FAQ